Ako vybrať najlepší liek, krém, masť či gél na kŕčové žily?

Väčšina z nás má nevyvážený životný štýl, čo sa prejavuje aj vznikom rôznych zdravotných problémov a chorôb. Nedostatočný pohyb, dlhé sedenie, dlhé státie, ale aj zlé a nepravidelné stravovanie môžu mať za následok zlé prekrvovanie končatín. To v konečnom dôsledku ovplyvňuje fungovanie a stav celého kardiovaskulárneho systému ľudského tela. Mnoho ľudí sa takýmito vecami nezaoberá, veď sú ešte mladí a majú na také veci čas. Prípadne nepočítajú s možnosťou vzniku tohto ochorenia práve u nich. Prevencia je ale vždy najlepší spôsob, akým možno premôcť v niektorých prípadoch aj dedičnosť. Pred kŕčovými žilami sa môžete ochrániť konzumáciou špeciálnych liekov, ale aj aplikáciou špeciálneho krému, gélu či masti.

Trápia Vás kŕčové žily a neviete sa ich zbaviť?

Krém na kŕčové žily

Ak sa vám už ale tento problém začal rozširovať, je nutné ho nepodceňovať a čím skôr nastaviť správnu liečbu. V začiatkoch ochorenia sa nemusíte obávať chirurgického zákroku, nakoľko možností máte viac. Prvotné postupy liečby siahajú po kréme, masti, géle či lieku v podobe tabliet, no nakoľko ich je na trhu skutočne veľa, dá sa povedať, ktorý je na kŕčové žily ten najlepší? Nebude to jednoduché, no v našom článku sa vás pokúsime nasmerovať na to, čo je práve pre vás to naj.

Na základe čoho si vybrať skutočne dobrý produkt?

Pravdepodobne čakáte, že vám povieme názov konkrétneho produktu, ktorý vaše problémy vyrieši skoro za počkaním. Taký asi neexistuje. Každý totiž potrebuje na svoj účinok dostatočný čas. Preto určiť, ktorý gél, krém, masť gél či liek na kŕčové žily je ten najlepší, je veľmi náročné. Závisí to od viacerých faktorov. Napríklad či ste na nejakú zložku liečiv alergický, v akom stave je vaše ochorenie, akú konzistenciu liečiva uprednostňujete, akú cenu ste ochotný zaplatiť atď. Hlavne si je potrebné uvedomiť, že nie vždy platí, že to, čo je najdrahšie, je aj to najlepšie pre vás. My vám však ponúkame niekoľko rád, s ktorými si ten najlepší liek, krém či gél na kŕčové žily pre vás určite vyberiete a nenecháte sa nachytať rôznymi možno novými a neznámymi produktmi.

 1. Zistíte si, či vám produkt skutočne pomôže

Ako dobrý liek na kŕčové žily sa môžu javiť aj rôzne výživové doplnky. No tie nemusia byť vždy tou správnou cestou pre váš stav ochorenia. Väčšinou sú prospešné ako prevencia, ale príčinu nezvyknú riešiť. Preto sa pri kúpe nielen lieku, ale aj masti, gélu či krému sústreďte na popis produktu. Tlmí bolesti, pocit ťažkých nôh či iné symptómy, alebo príčinu skutočne lieči? To je ten hlavný rozdiel, ktorý kupujúci pri výbere produktu nevnímajú. Ak chcete vaše kŕčové žily liečiť, najlepší liek či krém je ten, ktorý vás zbaví nepríjemných príznakov a ktorý zároveň rieši podstatu ochorenia. Nie ten, ktorý vaše bolesti len dočasne utlmí, ale priebeh diagnózy nijako nespomalí ani nezlepší.

 1. Pozorne si prečítajte zloženie

Tabletky na listeTýmto zamedzíte nielen tomu, že vás prekvapí nejaká alergická reakcia, ale aj tomu, že si zvolíte tzv. placebo produkt. Najlepší liek na kŕčové žily či už v podobe masti, krému, gélu alebo tabletky je ten, ktorý na svojich prvých miestach obsahuje špeciálne zložky. Ide napr. o flavonoidy, z nich konkrétne mikronizovaný diosmín, no veľmi prospešnou zložkou,  väčšinou v kombinácii s ním, je aj hesperidín. Pozitívny účinok zaznamenali aj látky ako rutín, pagaštan konský (z neho látka aescín), praslička roľná, či dokonca výťažok z pijavíc. Ak vás zaujíma, na čo jednotlivé látky pôsobia, môžete sa o tom dočítať nižšie. Obyčajné liečivá s vitamínmi, no bez týchto povedzme hlavných zložiek, vaše ochorenie zmiernia len veľmi ťažko, ak vôbec.

 1. Prečítajte si kontraindikácie

Ak v súčasnosti už nejaké lieky beriete, pričom nemusia byť v súvislosti s týmto ochorením, alebo ak máte iné problémy, prípadne ste tehotná alebo dojčíte, je veľmi dôležité prečítať si aj to, s ktorými látkami sa liečivo vylučuje. Jedine tak dosiahnete najlepší účinok vybraného lieku, gélu, krému alebo masti na kŕčové žily a neriskujete vedľajšie prejavy.

 1. Vyhľadajte si recenzie a produkty si porovnajte

Ani tá najsilnejšia a najčastejšia reklama v televízore, v rádiu či v tlači, sľubujúca hotové zázraky, neznamená, že produkt, ktorý na kŕčové žily ponúka, či už ide o požívateľný liek alebo povrchový gél, je ten najlepší. Reklamu si môže zaplatiť každý, a ten, čo ju zverejňuje,  si nerobí podrobný prieskum toho, či skutočne funguje. To, či splní, čo sľubuje, si ale v dnešnej dobe viete overiť veľmi ľahko a rýchlo, a to tak, že si nájdete recenzie. Komu veriť viac, ak nie reálnym ľuďom, ktorí majú s produktom skúsenosti? Recenzie pomohli pri rozhodovaní nejednému človeku a len zriedkavo sa stáva, že overený produkt nezaberie. Jedine porovnávanie a čítanie recenzií vám objektívne ukáže, ktorý krém, masť, gél alebo liek na kŕčové žily je pre vás ten najlepší a skutočne vám pomôže.

Aká je úloha predajných produktov?

Zámerom každého a jedného produktu je uľaviť vám od ťažkostí spojených s kŕčovými žilami a nemalo by sa teda hovoriť o tom, ktorý liek či krém je z tohto hľadiska najlepší. Ale ako vieme, ponúkané produkty nie vždy zodpovedajú tomu, čo sľubujú. O tom sme sa už čiastočne zmienili aj vyššie. Na druhej strane však niekomu môže postačovať, ak im prípravok pomôže aspoň sčasti. Najlepší gél, masť či iný liek na kŕčové žily by však mali  fyzické príznaky a bolesti nielen tlmiť, ale aj začať liečiť príčinu ich vzniku. Mali by preto:

docieliť zhrubnutie stien jednotlivých ciev, no zároveň im dodať dostatok pružnosti a elasticity

 • spomaliť rýchlu cirkuláciu krvi v cievach
 • zamedziť vzniku krvných zrazenín
 • mať protizápalový účinok
 • znížiť opuchy, zamedziť vzniku kŕčov, eliminovať bolesť a únavu nôh tzv. pocit ťažkých nôh
 • zastaviť, ba až vyliečiť toto ochorenie

Aktívne látky sú zhromaždené v najlepšom lieku na kŕčové žily

V predchádzajúcich riadkoch sme vám uviedli niektoré zložky, ktoré majú na kŕčové žily pozitívny vplyv a ktoré sú určite obsiahnuté v každom najlepšom lieku, kréme či géle. Povedzme si o nich niečo viac, aby ste mali ako takú predstavu o tom, prečo je ich obsah v prípravkoch pôsobiacich na toto ochorenie taký dôležitý.

Flavonoidy

Ich hlavnou úlohou je posilniť cievy a zlepšiť cirkuláciu krvi v nich, aby neboli zbytočne preťažené. Ten najlepší liek na kŕčové žily ich bude istotne obsahovať. Majú totiž aj protizápalový a protivírusový účinok. Znižujú priepustnosť a citlivosť kapilár. V prírodnej forme ich môžete nájsť v niektorom ovocí a zelenine, ale aj v bylinkách. Vďačné na túto látku sú napr. hrušky, jablká, paprika, kel, harmanček, listy a kôra hamamelu virgínskeho, kajenské korenie, listnatec pichľavý atď.

Hľadáte overený výrobok pre krásne nohy?

Krém na kŕčové žily

Súčasťou flavonoidov je aj mikronizovaný diosmín, ktorý je resp. mal by byť najhlavnejšou zložkou všetkých prípravkov na kŕčové žily. Každý liek, masť, gél či krém, ktorý chce byť na trhu najlepší, ho musí obsahovať. Táto zložka má hneď niekoľko predností:

 • ochraňuje cievy (tzv. vazoprotektívum)
 • podporuje činnosť ciev ( tzv. venotonikum)
 • zvyšuje odolnosť cievnej steny
 • redukuje hromadenie krvi v cievkach
 • má protizápalový a antioxidačný účinok

Spolu s hesperidínom pôsobia priamo na zápalový proces ciev, znižujú opuch a eliminujú bolesti. Nakoľko patria k najúčinnejším látkam, liečivá s ich obsahom nie sú práve tie najlacnejšie na trhu. Hesperidín patrí okrem iného medzi antikoagulant, to znamená, že znižuje zrážanlivosť krvi.

Okrem týchto zložiek patria medzi flavonoidy aj rutín, kvercetín, kaempferol, myricetín, luteolín, apigenín, epikatechín, proantokyanidín atď. Najvýraznejší vplyv v liečbe a odstránení kŕčových žíl pomocou liekov či krémov však majú práve diosmín, hesperidín a rutín.

Pagaštan konský / aescín

Pagaštan konský, konkrétne jeho aktívna zložka aescín, zvyšuje odolnosť krvných vlásočníc a  zlepšuje pevnosť žíl a prietok v cievach. S jeho protizápalovým účinkom sa nevyužíva len v najlepších liekoch a krémoch na kŕčové žily na nohách, ale aj na liečbu chúlostivejších hemoroidov.

Praslička roľná

Taktiež pôsobí protizápalovo a protikŕčovo, posilňuje cievny systém, no prináša so sebou viac obmedzení. Vývar z nej sa neodporúča piť deťom, tehotným a dojčiacim ženám, ľuďom s opuchmi a problémami obličiek.

Výťažok z pijavíc

Čierna pijavicaOkrem klasickej pijavicovej terapie, ktorá by vás mala zbaviť nielen tohto problému, sa tieto drobné potvorky využívajú aj ináč. Ich pozitívny účinok na liečbu tejto diagnózy je dlhodobo známy. Nejde len o samotné zúbky, ktoré z vás postupne vyciciavajú krv. Pijavice v sebe majú množstvo iných látok, ktoré sa môžu využiť aj ináč ako ich priamym pokladaním na postihnutú oblasť človeka. Ten najlepší liek, krém, gél či masť na kŕčové žily totiž môže obsahovať aj výťažok z pijavíc. Prečo je taký blahodarný? Je to preto, že sa v ich tele nachádzajú také látky ako hirudín, hyaluronid, pseudohirudín, destabil, apyr, bdelin, eglin, kinin, histamin atď. Špeciálne hirudín je v našom kontexte najdôležitejší. Pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, antitromboticky, analgeticky, antikoagulačne, ateroskleroticky, trombolyticky či antiischematicky.

Rozsiahle možnosti výberu

Pokiaľ ste si už robili menší alebo väčší prieskum, prišli ste na to, že získať ten najlepší liek, krém či gél na kŕčové žily bude veľmi problematické, nakoľko je v ponuke niekoľko desiatok produktov. Voľne predajné sú zväčša doplnky výživy a gély, samotné lieky zvykne predpisovať lekár. Avšak na našom trhu sú napriek tomu voľne dostupné liečivá s vyššie uvedenými účinnými látkami. Pri ich výbere sa nezabudnite sústrediť hlavne na výraznú prítomnosť mikronizovaného diosmínu s hesperidínom, ktorých účinky sú overené. Tie totiž na kŕčové žily pôsobia najviac a nie je pravidlo, že sa musia vyskytovať v každom a jednom, lieku či kréme, o ktorom ich výrobcovia tvrdia, že sú najlepšie. Zmieňme si aspoň niektoré konkrétne produkty, ktoré sa tešia obľube zákazníkov. Z doplnkov výživy to je napr. Diosven, Varixinol, Venoruton, Mobivenal, Varivenol, Hemodin a z gélov a krémov zas napr. Varikosette, Lioton gél 100 000, Priessnitz gél atď.

Ako umocniť efekt aj tých najlepších prípravkov na kŕčové žily?

Je to veľmi jednoduché. Ani ten najlepší liek, gél, krém či masť na kŕčové žily nebude bez vašej pomoci fungovať na 100%. Ak je pre vás vaše zdravie skutočne dôležité, je nutné rešpektovať niekoľko zásad. Pridajte do svojho života viac pohybu, ak väčšinu času sedíte. Precvičujte si svoje končatiny pravidelne – stačia aj krúživé pohyby. Informujte sa o cievnej gymnastike. Prispôsobte obuv svojmu stavu – nenosiť príliš vysoké podpätky, ani príliš rovné podrážky. Optimum je 3 cm podrážka. Vyhýbajte sa teplu (horúčave na slnku, teplým kúpeľom atď.).

V prípade, že máte obezitu, pokúste sa so svojim stavom niečo robiť. Namiesto klasického oleja zvoľte olivový, ktorý je okrem iného prospešný aj priamo natretý na problematickej oblastí. Najlepší účinok liekov a krémov na kŕčové žily dosiahnete aj používaním kompresných pančúch či aplikáciou studených obkladov. Do svojho jedálnička pridajte viac vlákniny. Ústup tohto ochorenia zaznamenali aj tí pacienti, ktorí si na postihnuté miesta aplikovali jablčný ocot.

V každom prípade platí, že liečba rôznych ľudí s rovnakým štádiom ochorenia nemusí byť totožná. Liek, masť, gél či krém na kŕčové žily, ktorý je najlepší pre vášho známeho, nemusí byť tým najlepším pre vás. Ak sa pri výbere produktu budete sústrediť na vyššie uvedené fakty a zásady, zaručene jeho kúpu ľutovať nebudete. Pokiaľ by ste mali pocit, že sa váš stav nezlepšuje, poraďte sa s vašim lekárom. Ten vám môže predpísať lieky, ktoré sú mnohokrát silnejšie ako tie voľne predajné a ich účinok sa dostaví skôr. Ak je už ale vaše štádium natoľko pokročilé, že ho nezvráti a nezastaví ani ten najdrahší a najlepší liek či krém na kŕčové žily, mali by ste sa pripraviť na invazívnu liečbu. My však veríme, že ju nebudete musieť podstúpiť a vaše počiatočné ochorenie včas zvrátite.