Ako prebieha liečba a odstránenie kŕčových žíl?

Kŕčové žily sa liečia a odstraňujú nielen lekárskymi procedúrami, ale aj zmenou životného štýlu. Alternatívou sú prírodné recepty. Cieľom každej liečby je zmierniť príznaky, zabrániť komplikáciám a zlepšiť vzhľad daného problému.

Bojíte sa operácie a napriek tomu sa chcete zbaviť kŕčových žíl?

Krém na kŕčové žily

Ak vám kŕčové žily nespôsobujú nejaké vážnejšie problémy, doktor vám môže odporučiť len zmenu životného štýlu. Ak sú vaše symptómy vážnejšie, to znamená, ak máte bolesti, zrazeniny krvi a kožné problémy spojené s prítomnosťou varixov, doktor vás oboznámi o možných  lekárskych procedúrach, prípadne vám aj nejakú konkrétnu odporučí.

Niektorí ľudia s varixami si zvolia lekárske procedúry, len aby zlepšili ich vzhľad. Hoci takéto liečenie môže pomôcť už vytvoreným kŕčovým žilám, nezastaví tvorbu nových.

Zmena životného štýlu

Zmena životného štýlu je veľmi dôležitým krokom v liečbe kŕčových žíl. Zmenený životný štýl môže zabrániť zhoršeniu stavu, zníži bolesť a spomalí tvorbu nových problémov tohto typu. Ako ale meniť životný štýl?

  • Vyhnite sa dlhodobému státiu alebo sedeniu bez prestávky. Počas sedenia sa vyhnite prekrižovaniu nôh. Keď sedíte, spíte alebo oddychujete, nechajte vaše nohy zdvihnuté. Ak vám to situácia dovoľuje, snažte sa udržať nohy nad výškou srdca.
  • Vykonávajte fyzické aktivity, aby ste vaše nohy dostali do pohybu a zlepšili tak svaly a krvný obeh. Skúste tieto cvičenia.
  • Ak máte nadváhu alebo obezitu, snažte sa schudnúť. Zlepšíte tým krvný tok a znížite tlak na žily.
  • Vyhnite sa noseniu úzkych odevov, najmä tých, ktoré sú úzke pri vašom páse, v slabinách (horné stehná) a v nohách. Úzke oblečenie môže zhoršiť kŕčové žily.
  • Vyhnite sa dlhodobému noseniu vysokých podpätkov. Nižšie podpätky môžu pomôcť vašim lýtkovým svalom, čo pomôže krvi prechádzať cez žily.

Lekár vám môže odporučiť sťahovacie pančuchy. Tie vyvíjajú jemný tlak na nohu, čo zabráni zhromažďovaniu krvi a zníži opuchy v nohách.

Jestvujú tri druhy kompresných pančúch. Jedným druhom sú podporné pančuchy, tie poskytujú najnižší tlak. Druhým druhom sú pančuchy dostupné v lekárňach, ktoré poskytujú vyšší tlak než ten predošlý druh. Tretím druhom sú kompresné pančuchy, ale výhradne na predpis. Tieto pančuchy poskytujú najvyšší tlak a taktiež ich nájdete v lekárňach. Túto pomôcku vám môže sprostredkovať len vyškolený špecialista. Je totiž veľmi dôležité, aby vám dal správnu veľkosť, ináč môže ľahko dôjsť k ďalším problémom.

Lieky, krémy a masti

Ide o neinvazívny spôsob liečby, teda bez operácie, o ktorom viac sa môžete dočítať v tomto článku.

Lekárske postupy – operácia

Lekárske postupy sú vykonávané buď na odstránenie kŕčových žíl alebo na ich uzavretie. Odstránenie alebo uzavretie zvyčajne nespôsobuje žiadne problémy s krvným obehom, nakoľko krv začne prechádzať inými žilami.

Môžete byť liečený jednou alebo viacerými procedúrami popísanými nižšie. Bežne sa po nich môžu vyskytnúť aj niektoré vedľajšie účinky – tvorba modrín, opuch, odfarbenie kože a jemná bolesť.

Najhoršie vedľajšie účinky sú pri odstraňovaní a ligácii žíl. Táto procedúra môže spôsobiť silnú bolesť, infekcie, krvné zrazeniny a zjazvenie.

Skleroterapia

Skleroterapia využíva kvapalnú chemikáliu na uzavretie kŕčovej žily. Táto chemikália je vstreknutá do žily, aby spôsobila podráždenie a zjazvenie vo vnútri žily. Toto podráždenie a zjazvenie pôsobí na uzatvorenie problematickej žily.

Skleroterapia je často využívaná na liečbu menších kŕčových žíl a pavučinových žiliek. Môže byť vykonaná na pracovisku vášho lekára počas toho, ako stojíte. V niektorých prípadoch je potrebné procedúru opakovať niekoľkokrát, aby sa problematická žila definitívne uzatvorila. Liečba je zvyčajne vykonávaná každých 4 až 6 týždňov. Po týchto procedúrach budú vaše nohy obalené v elastických obväzoch, čo pomôže s hojením a znížením opuchu.

Mikroskleroterapia

Mikroskleroterapia je využívaná na liečbu pavučinových žiliek a iných, veľmi malých varixov. Malé množstvo chemikálie sa vstriekne do žily pomocou veľmi malej ihly. Táto chemikália zjazví vnútornú stenu žily, a to ju uzavrie.

Laserová operácia

Táto procedúra využíva na kŕčovú žilu energiu svetla z lasera . Laserové svetlo túto žilu odstráni. Takáto operácia je využívaná najmä na liečbu menších kŕčových žíl. Nepoužíva sa pri nej žiadne rezanie ani chemikálie.

Endovenózna ablácia

Endovenózna ablácia využíva lasery alebo rádiové vlny (rádiofrekvenčná ablácia) na vytvorenie tepla, ktoré následne uzavrie kŕčovú žilu. Celé to prebieha tak, že lekár urobí malý rez do kože blízko pri kŕčovej žile. Následne vloží malú trubičku zvanú katéter priamo do žily. Špička tejto trubičky sa zahreje vo vnútri žily a tak ju uzavrie. Počas tejto procedúry je pacient pri vedomí. Lekár ale na oblasť okolo tejto žily použije anestetikum. Obvykle môžete ísť domov v ten istý deň, ako je procedúra vykonaná.

Endoskopická operácia žíl

Na to, aby lekár vykonal endoskopickú operáciu žíl, bude musieť urobiť malý rez na vašej koži blízko pri kŕčovej žile. Využitím tenkej trubičky a operačným zariadením s kamerou na konci, lekár kŕčovú žilu uzavrie. Táto operácia je zvyčajne využitá len v ťažkých prípadoch, kedy varixy spôsobujú kožné vredy. Po dokončení procedúry sa môžete k normálnym aktivitám vrátiť zvyčajne už po pár týždňoch.

Ambulantná flebektómia

Pri ambulantnej flebektómii urobí váš lekár malé rezy do vašej kože, aby odstránil malé varixy. Procedúra sa vykonáva na odstránenie kŕčových žíl, ktoré sú najbližšie k povrchu vašej kože. Počas procedúry je pacient pri vedomí, no doktor opäť použije anestetikum. Obvykle môžete ísť domov v ten istý deň ako je procedúra vykonaná.

Odstránenie žíl a ligácia

Odstránenie a ligácia žíl je vykonávaná len vo vážnych prípadoch. Procedúra zahŕňa zviazanie a uzatvorenie žíl, ale aj ich odstránenie za pomoci malých rezov do vašej kože. Procedúra je zvyčajne vykonávaná ako ambulantná operácia. Pacient je pri nej v dočasnom spánku, aby necítil žiadnu bolesť. Doba zotavenia je od 1 do 4 týždňoch.